LIETUVIŲ ETNINĖS KULTŪROS DRAUGIJA
 
 
LT EN
Versija neigaliems
Naujienlaiškis
Draugaukime
Renginių kalendorius
<<    Rugsėjis 2017    >>
 
 
Renginių kalendorius 2017-09
 
 
2017-09-21 - 2017-09-22, ketvirtadienį - penktadienį, KAUNE Kaip šiemet minėsime Baltų vienybės dieną?

 

Rugsėjo 21 – 22 dienomis Kaune vyks Baltų vienybės dienai skirti renginiai. Kiekvienais metais rugsėjo 22-oji kaip Baltų vienybės diena minima ne šiaip sau – 1236 m. Saulės mūšyje susivieniję žemaičiai ir žiemgaliai nugalėjo Kalavijuočių ordiną. Todėl ši diena simbolizuoja, kokios stiprios, veikdamos išvien, gali būti Baltų tautos. Nors šiandien iš kadaise gyvavusių Baltų tautų išliko tik latviai ir lietuviai, šios dvi tautos turi itin daug bendro – okupacijos paženklintą istorinę atmintį, bendrus geopolitinius iššūkius ir tikslus. Todėl šią dieną verta pagalvoti apie tai, kaip gi šiandien sekasi sugyventi su artimiausiais savo kaimynais, kaip sekasi įgyvendinti bendrus tikslus.

Renginio temos – Latvijos ir Lietuvos santykiai bei Lenkijos lietuvių gyvenimas. Anot renginio iniciatorės ir organizatorės, Stasio Lozoraičio Senjorų Akademijos (SLSA) prorektorės Rimos Čepurnienės, toks renginys organizuojamas pirmąkart Kaune. Jos teigimu, paprastai baltų vienybės kontekste kalbame tik apie latvius bei Lietuvoje gyvenančius lietuvius, nepagrįstai pamiršdami mūsų tautiečius Lenkijoje. Aptariant įvairius organizacinius klausimus, kaip pasakoja renginio organizatorė, iškilo idėja pakviesti Karaliaučiaus (Kaliningrado) lietuvių bendruomenės atstovus, nes būtų išties įdomu išgirsti apie jų bėdas, rūpesčius, ateities planus.

„Lenkijos teritorijoje, Palenkės vaivadijoje, taip pat gyvena baltai, o gal net ir jotvingių genties palikuonys… Paprastai pasakius – tai etninės Lietuvos žemės, kurios teisėtai, ar neteisėtai buvo atrėžtos po II pasaulinio karo ir priskirtos Lenkijai. Sienų perbraižymo autorius buvo „tautų tėvas“ Josifas Stalinas“, – teigia R. Čepurnienė.

Renginio iniciatorė mano, kad Lenkijos lietuvių ryšys su Lietuva yra kur kas stipresnis nei gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio. „Ten gyvenančių lietuvių šeimose yra likę nemažai nuoskaudų, neteisybės iš tų pokario laikų. Seinų viršaitis Darius Lastauskas yra pasakęs: „savo prosenelių žemę matau, užsikoręs ant gryčios stogo, bet ji ne mano, ji kitoje valstybėje – Lietuvoje“, – pasakoja SLSA prorektorė.

„Baltų vienybės dieną“ organizuoja Stasio Lozoraičio senjorų akademija (SLSA), Punsko valsčius, VDU Letonikos centras. Renginio partneriai – Vysk. Antano Baranausko fondas „Lietuvių namai“ Seinuose, Lenkijos lietuvių leidinys „Aušra“, Punsko „Senosios klebonijos“ muziejus, Lenkijos lietuvių etninės kultūros draugija, Punsko lietuvių kultūros namai, Adažų rajono (Latvija) pensininkų draugija, „Vilnijos“ draugija, Seinų valsčius, Baltų kultūros ir mokslo paramos fondas. Renginio globėjas – Seimo narys K. Starkevičius. Renginio draugas – Seimo narys L. Kasčiūnas.

L. Kasčiūno teigimu, nepaisant kultūrinio artumo, bendros istorinės atminties, mūsų santykiai su latviais silpnesni nei galėtų būti. „Mūsų bendradarbiavimas energetikos srityje ne visuomet vyksta sklandžiai. Daugiau galėtume bendradarbiauti ir kultūros ar informacinio saugumo srityse“, – įsitikinęs Seimo narys.

SLSA įsteigta 2016 m.vasario mėn. ir vienija 480 klausytojų.

„Mūsų veikla vyksta ne tik Kaune, įkūrėme Veiverių fakultetą, šį rudenį žadame atidaryti naujus fakultetus Smalininkuose, Šeduvoje, Birštone. Akademijoje veikia keli fakultetai: Sveikatinimo ir dvasinio tobulėjimo, Gamtos mokslų, Humanitarinių mokslų, Amatininkystės, Informacinių technologijų, Turizmo ir paveldo. Klausytojai lanko paskaitas, mokosi užsienio kalbų (anglų, vokiečių, prancūzų, italų, latvių, o nuo šių metų rudens ir švedų), vyksta užsiėmimai Šiaurietiško ėjimo, Linijinių šokių, Meno terapijos, Floristikos, Keramikos studijose“, – pasakoja R. Čepurnienė.

SLSA taip pat organizuoja renginius ir koncertus, susitikimus, taip pat keliones ir ekskursijas.

„Ne veltui Džonatanas Livingstonas yra pasakęs, kad „kelionėse (ir gyvenime) užsigrūdina dvasingumo pradas, o jis – visa ko esmė“. Vykdome kelis projektus: „Autobusu paskui TV laidą Nacionalinė ekspedicija Nemunu per Lietuvą“, „Pasivaikščiojimai po Kauną“, „Atraskime Lietuvą ir jos etnines žemes“. Aplankėme Maltą, Italiją, Stokholmą, Krokuvą, Varšuvą, Šiaurės Lenkiją, Baltarusiją, poilsiavome Kuršių Nerijoje ir Sopote“, – apie SLSA pasakoja jos prorektorė.

Rugsėjo 21-ąją 17 val. Vytauto Didžiojo universiteto Daugiafunkciniame mokslo ir studijų centre, K. Putvinskio g. 23, 106 auditorijoje Baltų vienybės dienai skirta Konferencija „Baltų vienybė“.
Pranešėjai:

Lietuva:
dr. prof. Kazimieras Garšva (Lietuvių kalbos institutas, „Vilnijos“ draugija), prof. Alvydas Butkus (VDU Letonikos centras), Seimo narys Laurynas Kasčiūnas, Seimo narys Kazys Starkevičius, Sigitas Šamborskis (Baltų kultūros ir mokslo paramos fondas).

Latvija:
Dr. prof. Inese Spīča, Mg. soc. sc. Ernests Spīčs (Latvijos universitetas), Margarita Poriete (Latvijos tautos namai), Rygos lietuvių mokyklos atstovai.

Lenkija:
Sigitas Birgelis (Istorijos paveldo metraštis „Terra Jatwezenorum“), Aldona Vaicekauskienė (Lenkijos lietuvių etninės kultūros draugija), Petras Lukoševičius (Jotvingių-baltų draugija), Vytautas Liškauskas – Punsko viršaitis.

Rugsėjo 22-ąją 15 val. VDU Didžiojoje salėje, S. Daukanto g. 28
Stasio Lozoraičio senjorų akademijos naujų mokslo metų atidarymas
Svečių sveikinimai. Kolektyvų iš Punsko ir Seinų (Lenkija), Adaži (Latvija) koncertas.

Organizatoriai: Stasio Lozoraičio Senjorų Akademija, Punsko valsčius, Vytauto Didžiojo Universiteto Letonikos centras.

Partneriai: Vysk. Antano Baranausko fondas Lietuvių namai Seinuose, Aušra Lenkijos lietuvių leidinys, Punsko Senosios klebonijos muziejus, Punsko LKN, Adadži rajono pensininkų draugija, Vilnijos draugija, Seinų valsčius, Baltų kultūros ir mokslo paramos fondas.

Renginio globėjas Kazys Starkevičius.
Renginio draugas Laurynas Kasčiūnas.

Informacija ir registracija dalyvavimui: tel. 868954571, el. paštas r.cepurniene@gmail.com

 
 
2017-09-22 - 2017 09 24, penktadienį – sekmadienį Ekskursija į Latviją autobusu

 

Iš Vilniaus išvažiuojam penktadienį 17.00 ir grįžtam sekmadienį iki 21.00 (stengsimės nevėluoti). Užsakytas autobusas, o norintys važiuoti savo transportu tarkitės su Rimu Matuliu. Už autobusą ir nakvynę 50 eurų vienam žmogui. Nakvynės bus parūpintos kempinge. Muziejams ir pietums turėti 20 eurų. Aplankysim Žemgalą: Dobelės, Jelgavos ir Bauskės rajonus, Latvijos prezidentų Čakstės ir Ulmanio gimtines, Latvijos partizanų būstinę, atstatytą bokštą Jelgavoje, kurio kiekvienam aukšte yra pavaizduotas atskiras Latvijos istorijos šimtmetis, Tervetės piliakalnius ir dar daug ką. Norintys dalyvauti turi kreiptis į Rimantą Matulį tel. 865030751.

 
 
2017-09-22 , penktadienį, 20 – 21 val. Baltų vienybės ugnies sąšauka 2017

 

Sąšauka

Sąšauka
 

2017 m. rugsėjo 22-ąją minima Baltų vienybės diena. Ta proga kviečiame baltų palikuonis Lietuvoje, Latvijoje bei bendruomenes visame pasaulyje įsijungti į Baltų vienybės ugnies sąšauką ir 20-21 val. uždegti ugnis ant piliakalnių, su baltų istorija susijusiose vietose.
Visais laikais ugnies sąšauka tarp piliakalnių kvietė vienytis – ginti savo savastį, žemes, gyvastį, gyvenimo būdą. Vienybė padėjo išlikti ir išgyventi tūkstantmetę istoriją aisčių tautoms. Nepaisant valstybes skiriančių ribų, po pasaulį pasklidusius baltų palikuonis vienija iš istorija, protėvių paveldėta pasaulėžiūra, gyvi papročiai.
Prisiminkime baltų tautų istoriją aplankydami atmintinas vietas ir sustiprinkime ryšį tarp baltų visame pasaulyje. Tegul ugnies šviesa apjungia baltų dvasinę tėvynę. Ugnis ant tolimo kalno – ženklas, kad esame. Ugnies uždegimas vienu metu – vienybė.
Bendruomenes, organizacijas, pavienius asmenis rugsėjo 22 d. 20-21 val. dalyvausiančius Baltų vienybės ugnies sąšaukoje prašome pranešti apie tai el. paštu Lietuvoje: baltai@aukuras.lt ; Latvijoje: linda.lindale@gmail.com ; Gudijoje: svajksta@gmail.com . Pranešime nurodykite vietą, kur bus uždegta ugnis ir kas ją įžiebs, kaip susisiekti. Jūsų informaciją patalpinsime sąšaukos žemėlapyje (žiūrėti čia).
Daugiau apie sąšauką: http://aukuras.lt/baltu-vienybes-sasauka/
Sąšaukos žemėlapis ir puslapis pildomas ir atnaujinamas.
Dalinkitės su bendraminčiais patirtimi, nuotraukomis, filmais apie Baltų sąšauką FACEBOOK:
BALTŲ VIENYBĖS UGNIES SĄŠAUKA / BALTU VIENĪBAS UGUNSKURU SASAUKSME
Pakvieskite Baltų vienybės sąšaukoje dalyvauti pažįstamus visame pasaulyje.
2017 metais – Piliakalnių metais, Baltų vienybės ugnies sąšauka turėtų tapti išskirtiniu renginiu apjungiančiu piliakalnius ir bendruomenes.
 

LT BALTŲ VIENYBĖS UGNIES SĄŠAUKA / http://www.aukuras.lt/sasauka/
LV BALTU VIENĪBAS UGUŅU SASAUKSME/ http://www.aukuras.lt/sasauka/lv/
BY ПЕРАГУК АДЗІНСТВА БАЛТАЎ 2017/ http://www.aukuras.lt/sasauka/by/
 

Baltu-gentysXIIa

Baltų gentys XIII a.

Baltų gentys XIII a.

 
 
2017-09-22 , penktadienį, 11 val. KAUNE Renginys-pasitarimas „Apginkime baltų kalbas“

2017-09-22 11 - 14 val.
Kviečiame Baltų vienybės dieną apsilankyti šiame renginyje. Išsižadėkime bet kokių iliuzijų ir atsisakykime siaurų ambicijų bei smulkių interesų. Pavojus iškilęs ne tik lietuvių kalbai. Grėsmės kalbai klausimas dažnai nesuvokiamas kaip tik todėl, kad į jį nepažvelgiama platesniame kontekste. Pagaliau sąžiningai pripažinkime, kad toliau padrikai veikdami kaip maži ir susiskaldę pilietininkų ir visuomenininkų būreliai tikrai nepajėgsime pakeisti Lietuvos perspektyvų ir išsaugoti Tautos ir valstybės. Neįmanoma paskirai atsispirti ne tik gimtąją kalbą išdavinėjančių politikų kėslams. Ir toliau būsime bejėgiai veiksmingai pasipriešinti Lietuvos gamtą, Misionierių ansamblį, visą mūsų kultūrinį ir architektūrinį paveldą naikinančiai stambaus kapitalo milijonų ir už juos perkamos teisėsaugos sutelktai jėgai. Taip pat neapginsime per amžius patikrintų mūsų dorovinių normų ir prigimtinės šeimos, istorinės atminties ir iš rankų slystančio suverenumo. Kol nesusitelksime niekaip neišsikovosime net menkiausio teisingumo savo pačių valstybėje. Tik dėl mūsų pačių egoizmo ir trumparegiškumo gali taip ir neatsirasti jėga, pajėgianti sustabdyti galutinį ir negrįžtamą Tautos išsivaikščiojimą po pasaulį.

Suvokdami, kad vienybė ir susitelkimas yra paskutinė Tautos ir valstybės išlikimo galimybė ir viltis, ateisime į renginį.

Laukiame ir Jūsų!


Pagarbiai,
Vilniaus forumo vardu
Koordinatorius
Arnas Simutis
El. paštas: info@pilieciai.lt

 
 
2017-09-23 , šeštadienį, 18 val. KAUNE „BALTŲ RAŠTAI – 2017“ vakaronė „Baltai balts“

Muzikos instrumentų muziejus

Tai IX-ojo tarptautinio vaikų ir jaunimo folkloro festivalio „BALTŲ RAŠTAI – 2017“ vakaronė „Baltai balts“.
Rugsėjo 22–24 dienomis Kaune vykstantis IX tarptautinis vaikų ir jaunimo folkloro festivalis „Baltų raštai 2017“ skirtas Piliakalnių metams. Festivalis „Baltų raštai“ – tai tradicinės kultūros renginiai vaikams, jaunimui ir šeimai Kaune ir Kauno rajone, skirti išsaugoti bei skleisti baltų tradicinę muziką, stiprinti lietuvių ir latvių tarpusavio ryšius. „Baltų raštai“ skatina domėtis savo ir kaimyninių tautų kultūra, istorija, papročiais, gilintis į savo šaknis, perduoti senąsias savo tautos muzikines ir šeimos tradicijas, kviečia kartu švęsti rudens lygiadienį. Festivalis „Baltų raštai“ stiprina ne tik šeimos kartų vienybę, bet ir bendrystę tarp kaimyninių šalių.
Vakaronėje „Baltai balts“ bus galima pajusti skirtingų šalių panašumus per šokį. Vakaronė ypatinga dar ir tuo, jog jos aprangos kodas – balta spalva. Vakaronėje gros vaikų ir jaunimo folkloro ansamblių muzikantai: Kauno tautinės kultūros centro liaudies instrumentų ansambliai „Linksmoji armonika“ (vad. Algirdas Kasperavičius), „Kauno bandonija“ (vad. Algirdas Kasperavičius, Vilius Marma), Pasvalio kultūros centro Valakėlių skyriaus vaikų folkloro ansamblis „Tikutis“ (vad. Lina ir Albertas Bartašiai), Kauno r. Domeikavos gimnazijos folkloro ansamblis „Serbentėlė“ (vad. Daiva Bradauskienė, Vilius Marma), Rygos vaikų ir jaunimo centro „Laimīte“ folkloro grupė „Ciguzis“ (vad. Ieva Bērziņa), Ruopažu savivaldybės tradicinė vaikų ir jaunimo folkloro grupė „Oglīte“ (vad. Ligita Šreibere), Palangos Stasio Vainiūno meno mokyklos tradicinių instrumentų ansamblis „Ruzgelė“ (vad. Jurgita Petkutė-Marcinkienė), Palangos moksleivių klubo folkloro ansamblis „Kikilis“ (vad. Diana Šeduikienė), Kazlų Rūdos Rimvydo Žigaičio meno mokyklos vaikų folkloro ansamblis „Sūduoniukai“ (vad. Elena Sakavičiūtė-Pečiulaitienė), Prienų raj. Veiverių kultūros ir laisvalaikio centro vaikų ir jaunimo folkloro ansamblis „Kankliukai“ (vad. Vilma Pučkienė, Dalia Venckienė).

Renginys nemokamas.

Festivalį finansuoja: Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Kauno miesto savivaldybė.

Festivalio partneriai: Kauno miesto muziejus, Maironio Lietuvių literatūros muziejus, Kauno pedagogų kvalifikacijos centras, Kauno maisto pramonės ir prekybos mokymo centras, Aukštaitijos nacionalinis parkas, Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka, LK Kauno Įgulos Karininkų Ramovė, Istorinė Lietuvos Respublikos Prezidentūra Kaune, Raudondvario kultūros centras.

 

Lietuvių etninės kultūros draugija,  įmonės kodas 191932780, reg.adresas Pamėnkalnio g. 34, LT-01114 Vilnius; el.paštas: info@etnokultura.lt