Lietuvoje laikotarpiu nuo Kalėdų antrosios dienos iki Trijų Karalių šventės sausio 6 d. (tarpušvenčiu) buvo įprasta beveik kasdien rengti šokių vakarones, kurios persipindavo su tam laikotarpiui būdingomis persirengėlių vaikštynėmis. Kaukėti persirengėliai grupėmis lankydavo visas kaimo sodybas sveikindami šeimininkus, dainuodami kalėdines dainas ir giesmes, linkėdami laimės ir gero derliaus. Buvo manoma, kad persirengėlių apsilankymas neša laimę ir padeda apsisaugoti nuo nelaimių ateinančiais metais. Skirtingiems etnografiniams regionams buvo būdingos įvairios persirengėlių grupės: Žemaitijoje apsilankydavo „berneliai“, Aukštaitijoje – „čigonai“ ir „seniai“, Mažojoje Lietuvoje – „meška“, „arklys“ ir kiti persirengėliai, Sūduvoje – „Šyvio šokdintojai“, o dzūkų kalėdotojų dainose minimas „juodas kudlotas“.
Kalėdiniu laikotarpiu šokiai taip pat vykdavo dvaruose, šokėjai neretai pasipuošdavo įvairiomis kaukėmis, surengdavo vaidinimus.
Tad ir šioje Lietuvių etninės kultūros draugijos ir jos įkurto Tradicinių šokių klubo rengiamoje Kalėdinėje tradicinių šokių vakaronėje gruodžio 27 dieną kviečiame visus parodyti savo išmonę ir susikurti kaukę ar kitaip persirengti (pvz., „ožkos“, „meškos“, „gervės“, „velniuko“, „raganos“, „jaunikio“ ir „jaunosios“, „gydytojo“ ir kt.).
Skambės gyva muzika, grojama puikių muzikantų – folkloro ansamblių „Laukis“ ir "Varangė", pirmą kartą tradicinių šokių vakaronėje grieš Vilniaus J. Tallat-Kelpšos konservatorijos kapela "Vainikėlis", taip pat gros tradiciniai muzikantai Voldis Striužas, Paulius Ragauskas, Klaudijus Driskius, Albinas Vaškevičius, Laura Lukenskienė ir kt.
ĮĖJIMO AUKA: 5 Eur – be kaukės, 2 Eur – su kauke.
ORGANIZUOJA: Lietuvių etninės kultūros draugija ir Tradicinių šokių klubas (tel. +370 699 04237, Dalia)
PARTNERIS: Lietuvos nacionalinis kultūros centras
RĖMĖJAI: projektą iš dalies finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė